W sobotę 29.03.2025 roku uczennice naszej szkoły wzięły udział w Konkursie Recytatorskim Poezji Polskiej, który odbył się w Żelistrzewie. Naszą szkołę, w kategorii klas I - III reprezentowały uczennice: Marcelina Horoszkiewicz z klasy IIa, która zajęła III miejsce, Tatiana Bojke (kl. IIa) - otrzymała wyróżnienie oraz Tatiana Wittbrodt. Tematem przewodnim konkursu było ,,MARZENIE".
Konkurs Recytatorski Poezji Polskiej
Długopisy 3D
W dniu dzisiejszym do pracy długopisami 3D chętnie wrócili w tym roku uczniowie klasy Va. Wykonali świąteczne rysunki. Były to radosne zajączki, kurczaczki oraz wielkanocne jajka.
Wszyscy uczniowie zaangażowali się w wykonanie powierzonego im zadania. Podczas pracy panowała radość, a na twarzach gościł uśmiech. Długopis 3D może dostarczyć dużo świetnej zabawy a uczniowie mogą sprawdzić się w roli artysty.
2
Akcja Pola Nadziei na Pomorzu
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w akcji Pola Nadziei na Pomorzu!
Wasza hojność podczas zbiórki do puszek przy kościele pomogła wesprzeć podopiecznych hospicjów. Dzięki Waszym ofiarom, możemy wspólnie dawać nadzieję i pomoc tym, którzy jej najbardziej potrzebują.
Wasza dobroć ma ogromne znaczenie – dziękujemy za każde wsparcie! ❤️
Ozoboty - ulubione roboty
Swoich sił z Ozobotami chcieli spróbować rownież uczniowie klasy VIIIc. Wobec tego, na jednej z lekcji za pomocą kolorowych linii, zakodowali drogę Ozobotom oraz czynności, jakie mają wykonać podczas swojej wędrówki. Niektorzy uczniowie wykazali się kreatywnoscią oraz poczuciem humoru :-)
Wyjazd do Gdyni
Dnia 31.03.2025r. odbył się wyjazd do hali widowiskowej w porcie w Gdyni na spektakl teatralny pt. ,,Kubuś Puchatek". W wycieczce uczestniczyły dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas pierwszych i drugich. Mieliśmy okazję przypomnieć sobie wspaniałą, uwielbianą przez dzieci postać Kubusia Puchatka oraz jego przyjaciół. Wizyta w teatrze pozwoliła na rozbudzenie zainteresowania kulturą i sztuką, poznanie różnorodnych form artystycznych takich jak: gra aktorska, scenografia, muzyka czy choreografia. Uczestnicy mieli okazje utrwalić sobie zasady kulturalnego zachowania w teatrze, miejscach publicznych, które były tematem zajęć przy okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru 27.03.2025r. Opiekę nad uczniami sprawowały wychowawczynie klas oraz panie współorganizujące nauczanie.
Długopisy 3D w klasie IVa
W dniu dzisiejszym uczniowie klasy IV a rozpoczęli swoją przygodę z długopisami 3D. Wykonywali rysunki wielkanocne. Do pracy wykorzystali gotowe szablony. Pracę z długopisem rozpoczęliśmy od zapoznania z zasadami działania i posługiwania się długopisem 3D. Uczniowie nauczyli się włączać długopisy, odpowiednio wkładać i wyjmować filament, zmieniać kolory oraz prawidłowo wyłączać sprzęt. Zajęcia uczniom bardzo podobały się. Z pewnością jeszcze wrócimy do takich zajęć, ponieważ praca z długopisami 3D uczy wytrwałości, koncentracji i cierpliwości oraz rozwija kreatywność, wyobraźnię przestrzenną i ćwiczy sprawność manualną.
Projekt klas trzecich
Klasy 3 wykonały zadanie, którego tematem był olej palmowy.
Uczniowie zapoznali się czym jest olej palmowy i do czego się go dodaje. Olej palmowy to najpowszechniej stosowany tłuszcz na świecie. Znajdziemy go w jedzeniu, kosmetykach, biopaliwach, paszach. Niestety pod uprawę palmy oleistej wycina się m.in. lasy tropikalne. Jest to zagrożenie dla wielu gatunków zwierząt.
Następnie dzieci wykonały zadania polegające na stworzeniu 2 grup z jedzeniem - zawierające olej palmowy (utwardzony) i niezawierające oleju palmowego oraz wykonały kartę pracy o niezdrowych produktach.
Zajęcia z drukarką 3D w klasie VIIIc
Uczniowie klasy VIIIc wykazali się kreatywnością i ciekawymi pomysłami w tworzeniu wielkanocnych prac, przygotowanych w programie do modelowania 3D (Tinkercad). Prace były bardzo ciekawe. Widać, że nabrali wprawy w posługiwaniu się tym programem. Praca z drukarką 3D rozwija wyobraźnię przestrzenną i pozwala na poznanie i stosowanie najnowocześniejszych technologii w pracy w szkole i życiu prywatnym.
XVI Sesja Rady Gminy Puck
W piątek mieliśmy wyjątkową okazję, aby uczestniczyć w XVI Sesji Rady Gminy Puck! Jako uczniowie klasy VIII, zyskaliśmy nie tylko cenne doświadczenie, ale także lepsze zrozumienie, jak działa nasza gmina i jakie decyzje podejmowane są na poziomie lokalnym.
Podczas spotkania mieliśmy możliwość posłuchania dyskusji na temat ważnych spraw dotyczących naszej gminy, jak również porozmawiać z Wójtem Gminy Puck oraz Przewodniczącą Rady Gminy. Dowiedzieliśmy się, jak funkcjonują organy samorządowe i jakie wyzwania stoją przed naszymi lokalnymi władzami.
2Dzięki tej wizycie zrozumieliśmy, jak ważne jest, aby młodsze pokolenia interesowały się samorządnością i działalnością społeczną. To właśnie my, przyszli obywatele, powinniśmy angażować się w sprawy naszej społeczności, by ją rozwijać i dbać o jej dobro.
Serdecznie dziękujemy za możliwość uczestnictwa w sesji! To była naprawdę wartościowa lekcja!
Nowoczesne technologie w klasie VIIIb
W dniu dzisiejszym uczniowie klasy VIIIb wykonali prace świąteczne w programie do modelowania 3D. Wszyscy zaangazowali się w pracę, dzieki czemu powstaó wiele ciekawych projektów, które będzie można wydrukować na szkolnej drukarce 3D. Na monitorach pojawiły się kurczaczki, króliczki, pisankii i koszyczki wielkanocne. Brawo! Jesteście coraz lepsi :-)
5
Międzynarodowy Dzień Teatru
27 marca jest Międzynarodowym Dniem Teatru. W związku z tym Pani Natalia Majkowska-Barbachowska wraz z Panią Hanną Parchem uczciły ten dzień podczas II Spotkania Teatralnego Niewielkie Improwizacje Hasłem przewodnim wydarzenia było: Wygraj z uzależnieniem- wygraj życie. Patronatem spotkania był wójt gminy Puck, a wsparciem służyła Pani Kamila Dettlaff z komórki ds. uzależnień, obecna na inauguracji, czyli pokazowym spektaklu Teatru Światłocień.W przeglądzie, poza naszą placówką, brały udział szkoły z Połczyna, Darzlubia, Rekowa Górnego, Starzyna i gościnnie z gminy Wejherowo - Szkoła Podstawowa z Góry.
Nie była to rywalizacja, a żywa lekcja teatru. Każdy się dobrze bawił w przygotowaniu etiudy pod okiem trenerów (aktorów leśniewskiej grupy teatralnej Światłocień), którą potem wszyscy mogli obejrzeć. Temat szeroki, więc pojawiły się uzależnienia od alkoholu, komputera, gier. Grupy pokazały w wymowny sposób jak mocno może wpłynąć na młodego człowieka chęć zaimponowania komuś i do czego może prowadzić usilne dążenie do spełniania czyichś oczekiwań.Aktorzy stanęli na wysokości zadania, wydarzenie zyskało sporo pozytywnych opinii, a miłośnicy teatru wyjechali spełnieni.Do zobaczenia za rok.
Nowoczesne technologie w klasie VIIIa
W dniu dzisiejszym uczniowie klasy VIIIa na zajęciach informatyki tworzyli w programie Tinkercad własne projekty. Tematem były Święta Wielkanocne. Na monitorze pojawiły się koszyczki, zajączki, kurczaczki oraz pisanki. Uczniowie wykazali się pomysłowością i kreatywnością.
Uczniowie chętnie korzystają z nowoczesnych technologii. Korzystajac z programu do projektowania przestrzennego poznają podstawy projektowania trójwymiarowego, wykorzystują zdolności z różnych dziedzin naraz, pracują w wirtualnym środowisku i rozwiązują złożone problemy. Rozwijają samodzielność, myślenie abstrakcyjne i krytyczne, a oprócz tego mają okazję eksperymentować i wyciągać logiczne wnioski
1
Tydzień Morza Bałtyckiego w naszej szkole!
W dniach 17-21 marca obchodziliśmy Tydzień Morza Bałtyckiego! Z tej okazji uczennice klasy 7a przygotowały fantastyczne lekcje o Bałtyku dla klas młodszych .Dzięki kolorowym rybkom informacyjnym, które ozdobiły nasz hol, uczniowie klas I-III mieli okazję zapoznać się z ciekawostkami na temat tego niezwykłego morza.W klasach IV-VIII odbył się z kolei ekscytujący konkurs wiedzy o Bałtyku, który dostarczył wszystkim mnóstwa emocji i nowych informacji!
1
Ozoboty na zajęciach szkolnych
Swoich sił w nowoczesnej technologii próbgowali również uczniowie klasy Va. Zajęcia z Ozobotami sprawiły uczniom ogromną radość i frajdę. Porównywali swoje projekty, sprawdzali ich poprawność, udzielali sobie wskazówek dotyczących wykonania zadań. Uczniowie już nie mogą doczekać się kolejnych zajęć z tymi małymi robocikami. Z pewnością skradły one już nie jedno dziecięce oraz dorosłe serce ;-D
Pierwszy Dzień Wiosny
,,Wiosna w sieci" to tytuł przedstawienia profilaktyczno-kulturalnego przygotowanego z inicjatywy klasy 4b pod opieką pani Hanny Parchem. Dzieci przedstawiły 21 marca swoje zmagania z teatrem uczniom klas 4, 5 i 6.
Poza kulturowym kontekstem postanowiliśmy połączyć tradycję, czyli przywitanie Wiosny z nowoczesnością, czyli elementem kultury indyjskiej (proszki holi jako znak szczęścia i wiosny).
16Nie zapomnieliśmy o korzeniach, czyli Kaszubach. Zima w języku kaszubskim polemizowała z Wiosną, by ta ostatecznie przegoniła Zimę do następnego cyklu pór roku.
Chcieliśmy się dobrze bawić tego dnia, więc tanecznym krokiem odrzuciliśmy to, co tak bardzo chce przejąć władzę nad młodymi ludźmi-hejt. Wpisaliśmy się tym samym w misję programu profilaktycznego Asy Internetu, promującego kontakty poza siecią, umiejętne korzystanie z Internetu i budowanie pozytywnych relacji. Na pewno udało się to poprzez kolejne wyzwanie, ale tym razem dla wszystkich klas. Każda grupa tworzyła własną Marzannę (podziękowania za balot dla Pana Rumpca), promując ekologię, wykorzystując zasoby kreatywności i integrując się w pracy w grupie klasowej. Na długo zapamiętamy ten dzień, a nasze Marzanny powitają każdego, kto zagości w progach Szkoły Podstawowej w Leśniewie.
Przygoda z Ozobotami
Podczas dzisiejszych zajęć z informatyki, klasa VIIIa również świetnie poradziła sobie z pracą z Ozobotami. Po wytłumaczeniu sposobu działania robocików, uczniowie zabrali się do pracy. Postawione przed nimi zadania wymagały skupienia, przemyśleń oraz kreatywności. Taki sposób działania uczy uczniów współpracy i współdziałania, które są ważne i bardzoo potrzebne we współóczesnym swiecie.
Wycieczka do Wejherowa
20 marca 2025 uczniowie klas pierwszych pojechali do siedziby Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Wejherowie. Podczas zajęć poznali pracę strażaka, uczestniczyli w zajęciach warsztatowych w sali edukacyjnej ,, Ognik”, a także w zajęciach warsztatowych z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Opiekę nad uczniami sprawowały Panie: Ceynowa Kamila, Draws Maria, Maj - Ratke Anna, Podolska Ewa i Ratke Gabriela.
Praca z robotami
Dla uczniów z klasy IVa, uczęszczających na zajęcia Cyberbohater, praca z Ozobotami na lekcji informatyki było kolejnym i przyjemnym spotkaniem z tymi robotami. Ich umiejętności przydały się ;-) Mogli pomóc swoim kolegom potrzebujacym pomocy, mogli im podpowiedzieć w razie problemów oraz udzielić cennych wskazówek i rad.
Dzień Jedności Kaszubów
19 marca 2025 z okazji Dnia Jedności Kaszubów uczniowie uczący się języka kaszubskiego zaprezentowali swoje umiejętności tańcząc i śpiewając w języku kaszubskim.
4
Szkolny Konkurs - Dzień Bezpiecznego Internetu
W tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu obchodziliśmy 11 lutego. Z tej okazji w naszej szkole odbył się konkurs, który miał na celu podniesienie świadomości na temat bezpiecznego korzystania z sieci oraz zagrożeń, które mogą się wiązać z niewłaściwym zachowaniem w internecie.
Uczestnicy konkursu wykazali się ogromną kreatywnością, przygotowując plakaty, które ozdobiły nasze korytarze.
I miejce zajęła Małgorzata Zakrzewska z kl. VIa, II miejsce - Filip Muller (kl. IVc), III miejsce - Lena Gustke i Agata Skrzypkowska (kl. Va), a wyróżnienie otrzymały: Lidia Czech i Karolina Szkoda (kl. VIa).
Wszystkim zwycięzcom i uczestnikom konkursu gratulujemy i dziękujemy za udział w tej akcji.
Dzień Bezpiecznego Internetu był doskonałą okazją do przypomnienia uczniom, jak ważne jest dbanie o bezpieczeństwo w internecie.