Uczniowie klas czwartych wybrali się z wychowawczyniami Hanną Parchem i Dorotą Maschotta na wycieczkę do Gdańska. Celem wyjazdu było zobaczenie spektaklu inspirowanego znanym i lubianym Harrym Potterem pt.Święta w Hogwarts. Dzieci zobaczyły jak iluzja i technologia 3D miesza się z grą aktorską. Niewątpliwie wartością dodaną była wymowa przedstawienia: dobro zwycięża, a najważniejsze są relacje międzyludzkie. Jednak zanim dotarliśmy do teatru, przeszliśmy ulicami Starego Miasta, gdzie zobaczyliśmy: kajdany starego placu tortur, Teatr Szekspirowski, Teatr w oknie, Kamienice Uphagena, Dwór Artusa, Neptuna i Kościoły Mariacki i św. Katarzyny oraz lwy gdańskie. To był dzień pełen atrakcji i na długo pozostanie w naszej pamięci.
Wycieczka do Gdańska
Warsztaty
Boże Narodzenie to czas pełen tradycji i obyczajów, które różnią się w zależności od regionu Polski. Kaszuby i Małopolska to dwa regiony, które, mimo że leżą w różnych częściach kraju, mają swoje unikalne zwyczaje bożonarodzeniowe, które warto porównać.
W tym celu, uczniowie nauczania zintegrowanego, uczęszczający na lekcje języka kaszubskiego, razem z zaprzyjaźnioną Szkołą Podstawową im. Jana Pawła II w Michałowicach, dnia 18 grudnia wzięli udział w godzinnych warsztatach. Polska różnorodna czy jednolita? To pierwsze spotkania w ramach poznawania różnorodności kulturowej i obyczajowej naszego kraju. Pomysł narodził się wspólnie wśród nauczycieli obu szkół.
7Podczas spotkania uczniowie wymienili się informacjami dotyczacymi Bożego Narodzenia w swoich regionach. Mieli okazję wspólnie pokolędować oraz potańczyć. Nasi uczniowie nauczyli uczniów klas VIII z zaprzyjaźnionej szkoły kaszubskiego tańca o nazwie kowal. I o dziwo, nasi krakowscy przyjaciele szybko opanowali kroki!
Choć zarówno Kaszuby, jak i Małopolska obchodzą Boże Narodzenie w tradycyjny sposób, to różnice polegają głównie na regionalnych zwyczajach, języku, muzyce, dekoracjach i postaciach, które są charakterystyczne dla tych regionów. Kaszuby kładą duży nacisk na swoje kaszubskie dziedzictwo, co widać w języku i muzyce, podczas gdy Małopolska wyróżnia się góralskimi tradycjami, szczególnie w kolędowaniu i w ozdabianiu szopki bożonarodzeniowej.
Szlachetna Paczka
Szlachetna Paczka działa już od 2001 roku i jest jedną z największych programów społecznych w Polsce. Łączy ze sobą tych, którzy chcą pomagać z tymi, którzy najbardziej potrzebują wsparcia.
Nasi Wolontariusze i Wolontariuszki ze Szkolnego Koła Wolontariatu oraz Samorząd Uczniowski w tegorocznej akcji przygotowywali paczkę dla 61 letniej Pani Heleny oraz jej niepełnosprawnych dzieci - Natalii i Grzegorza.
16Po otrzymaniu listy potrzeb, zaczęliśmy konkretnie działać!
Oczywiście, nic by się nie udało bez Waszego pełnego zaangażowania. Mamy tu na myśli Panią Dyrektor Beatę Figas za wsparcie w realizacji zbiórki, Rodziców, Nauczycieli, Uczniów oraz całej lokalnej społeczności.
Musimy z dumą i radością powiedzieć, że udało się zapewnić WSZYSTKIE potrzeby Pani Heleny oraz jej najbliższych. Naprawdę jesteście niesamowici!
Niezwykle ważna okazała się promocja zbiórki w lokalnej społeczności, a nie udałoby się to bez Pana Sołtysa wsi Leśniewo oraz nieocenionej Rady Rodziców. Bardzo dziękujemy Panom: Sławomirowi Okoń, Dawidowi Doppke, Kwiaciarni-Pracownia artystyczno-projektowa TopOla. Bardzo dziękujemy również Panu Andrzejowi Ciskowskiemu (Rodzicowi uczennicy klasy VIIa), za przewiezienie paczki do magazynu w Kierzkowie!
Dziękujemy także pozostałym Rodzicom za podarowanie odkurzacza, blendera, sporej ilości żywności, środków czystości, karmy dla piesków, mopów, kołder, poduszek i wiele, wiele innych rzeczy!
Nie sposób wymienić każdej z osób, jednak oczywiście bez determinacji naszych wolontariuszy to by się nie udało!
Słowo dziękuję to za mało, jednak naprawdę serdecznie dziękujemy! ❤️
To piękne, że możemy liczyć na Państwa otwarte serca. Tacy Rodzice to skarb! Cieszymy się, że Państwa mamy!
Liczmy na Wasze wparcie również za rok! Szlachetna paczka będzie witała do Naszej szkoły co roku!
Wyjazd do kina do Rumi
Dnia 16 grudnia 2024 roku, uczniowie klas pierwszych i drugich pojechali do kina do Rumi na film pt. ,,Vaiana2". Główni bohaterowie - Vaiana i Maui - ponownie łączą siły wyruszając w niebezpieczną podróż z dość nietypową załogą. Odpowiadając na wezwanie przodków płyną na dalekie i nieznane wcześniej wody Oceanii, aby wypełnić niebezpieczną misję.
4Dzieciom film bardzo podobał się i wróciły do szkoły zadowolone i pełne wrażeń.
Wojewódzki Konkurs z Matematyki
W ramach Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych dla uczniów klas IV - VIII szkół podstawowych województwa pomorskiego w roku szkolnym 2024/2025 w Powiatowym Zespole Szkół w Wejherowie odbył się etap rejonowy konkursu z matematyki. W czwartek 5 grudnia siedemnastu uczniów ze szkół powiatów: wejherowskiego, puckiego i lęborskiego rozwiązywało test. Wszyscy zaprezentowali się bardzo dobrze, a pięciu z nich awansowało do kolejnego etapu - wojewódzkiego. Wśród nich był uczeń naszej szkoły: Kamil Mroch. Gratulujemy!
Kamil jest jedną z 41 osób, które przeszły przez sito eliminacyjne i po raz drugi jest finalistą tego konkursy w województwie pomorskim.
Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki w dalszych wyzwaniach matematycznych.
Stypendia Wójta Gminy Puck
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom wyróżnionym podczas sesji Rady Gminy Puck w dniu 12 grudnia 2024 roku, w szczególności za zdobycie stypendiów Wójta Gminy Puck za rok szkolny2023/2024! Jesteśmy dumni z osiągnięć naszych uczniów.
Stypendium artystyczne: Lena Soitz. Stypendium sportowe: Agata Skrzypkowska, Edward Grubba, Natalia Kwidzińska, Oliwia Okuń, Roksana Kur, Kacper Haase, Nadia Czapp, Bartosz Srok, Pola Kwidzińska, Igor Srok.
3To wyjątkowe wyróżnienie, szczególnie cenne, gdyż po raz pierwszy uhonorowano także uczniów młodszych klas. Życzymy Wam kolejnych sukcesów w nauce, sporcie i sztuce, a także rozwijania swoich pasji i talentów. Wasza praca, zaangażowanie i determinacja są inspiracją dla całej społeczności szkolnej. Brawo!
Spotkanie z przedstawicielami PCKZiU
Dnia 11 grudnia 2024 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie klas ósmych z nauczycielami i uczniami z Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pucku.
Celem spotkania było zapoznanie uczniów z ofertą edukacyjną oferowaną przez PCKZiU. Nauczyciele i uczniowie z PCKZiU przedstawili ofertę edukacyjną placówki. W trakcie spotkania mieli możliwość zadawania pytań, co pozwoliło rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące dalszej edukacji.5
Pieczenie pierników
Tradycją naszej szkoły stało się pieczenie pierników w okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia. Uczniowie uczący się języka kaszubskiego w dniach 9, 10 i 12 grudnia 2024 roku pod czujnym okiem Pani Marii Draws piekli pierniki. Z zapałem wyrabiali, wałkowali i wycinali ciasto. Zapach i smak pierników wprowadził świąteczną atmosferę. Opiekę nad dziećmi sprawowa
6
Mikołajki w klasach piątych
Jak Mikołajki to tylko na filmowo i sportowo. Uczniowie klas V najpierw udali się do kina na seans ,,List do Świętego Mikołaja". Będąc w świątecznym nastroju, kolejnym przystankiem było Jumpcity, w którym uczniowie skutecznie mogli spożytkować swoją energię.
Mikołajki
6 grudnia w naszej szkole, w klasach mlodszych odbyły się wyczekiwane przez dzieci mikołajki :-) Podczas tego dnia najmłodsi uczniowie wspólnie świętowali ten dzień grając w gry planszowe i zręcznościowe, wykonywali świateczne prace oraz ogladali filmy tematyce swiatecznej. W tym dniu odwiedził dziecił Mikołaj, który przyniósł im słodkie upominki. Uczniowie byli bardzo zadowoleni ze wspólnie obchodzonych mikołajek.
7
Wyjazd klas czwartych do Rumi
Klasy czwarte, wraz z wychowawczyniami Hanną Parchem, Dorotą Maschotta i Moniką Kamień wybrały się 4 grudnia na lekcje w-f do parku trampolin Jumpcity w Rumi. Uczniowie i uczennice spędzili czas, ucząc się akrobacji pod czujnym okiem trenerów. Byli też tacy, którzy próbowali swoich sił w rozgrywkach planszowych, więc każdy był usatysfakcjonowany. Dzień był pełen wrażeń, a spędzony wspólnie czas na długo pozostanie w pamięci dzieci.
Konkurs czytelniczy ,,Méster Bëlnégò Czëtaniô"
28 listopada 2024 roku we Władysławowie odbyły się eliminacje powiatu puckiego XI konkursu czytelniczego ,,Méster Bëlnégò Czëtaniô".
Naszą szkołę godnie reprezentowały uczennice klasy IIa: Marcelina Horoszkiewicz i Magdalena Wojtowicz oraz uczennica klasy IIIa: Blanka Koziróg, a także uczennica klasy IVb: Małgorzata Rumpca.
2Marcelina Horoszkiewicz w kategorii klas I-III zajęła drugie miejsce.
Małgorzata Rumpca w kategorii klas III-IV zajęła pierwsze miejsce.
Finał konkursu odbył się w Wejherowie. Naszą szkołę reprezentowały: Marcelina Horoszkiewicz z klasy IIa oraz Małgorzata Rumpca z klasy IVb.
Serdecznie gratulujemy i dziękujemy dziewczynkom, które wspaniale reprezentowały naszą szkołę.
Ogólnopolski Przegląd Teatrów Amatorskich Wieżowisko
27.11.2024 roku odbył się pierwszy dzień Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Amatorskich Wieżowisko W Gniewinie, gdzie występowały grupy teatralne z całej Polski w tym my-Światłocień, czyli mała grupa teatralna ze szkoły podstawowej w Leśniewie. O 12.15 przyszła nasza kolej - kiedy przygotowywaliśmy się do wejścia na scenę, każdy bardzo się denerwował, ale stres minął po otwarciu kotar. Odegraliśmy sztukę Oblicza sławy, która wzruszyła widzów i została doceniona przez jury składające się z aktorów trójmiejskich teatrów. Widzieliśmy wiele spektakli innych grup, którym poszło równie dobrze. Drugiego dnia zaprezentowano również wiele występów, a o 19.20 Jury ogłosiło wyniki. Okazało się, że przyznano nam 2 miejsce ex aequo z inną grupą, ponieważ nie przyznano pierwszej nagrody. Myślę, że dobrze nam poszło, czuliśmy spełnienie po występie, do którego ciężko się przygotowywaliśmy.
Nie pojechaliśmy tam po wygraną, a po to by się dobrze bawić i zyskać wiele wspomnień, a pomogły nam w tym determinacja, pewność siebie i wiara Pani Natalii. Premiera szkolna odbędzie się w niedzielę (8 grudnia) podczas szkolnego kiermaszu.Preferowany wiek: 12+
Zbiórka makulatury
W listopadzie odbyła się akcja zbiórka makulatury ,,Zbieraj makulaturę - dbaj o naturę"! Zebraliśmy 2190 kg makulatury. Za zebraną ilość otrzymaliśmy kwotę 109,50 gr, która zostanie wykorzystana na cele biblioteki.
Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy!
Wieczornica Piaśnicka
Dnia 17 listopada 2024 r. w kościele parafialnym w Leśniewie odbyła się Wieczornica Piaśnicka, której celem było upamiętnienie zbrodni w Lasach Piaśnickich w latach 1939-40.Podczas wydarzenia przedstawiono zarys historyczny zbrodni oraz zaprezentowano sceny z relacji świadków, mieszkańców, którzy na własne oczy widzieli tragedię ponad 12 tys. zamordowanych w Piaśnicy nazywanej również Golgotą Pomorza.
8Zostały także zaprezentowane sylwetki znaczących osób zamordowanych w największym na Pomorzu miejscu kaźni m.in. księdza Bolesława Witkowskiego z Mechowa oraz bł. siostry Alicji Kotowskiej. Podczas wieczornicy upamiętniono również zamordowanych mieszkańców Leśniewa, Domatowa oraz Domatówka. Wspomniany został proboszcz parafii w Leśniewie ksiądz Zbigniew Krzewina, dla którego szczególnie ważna była troska o groby oraz organizowanie obchodów uroczystości w Lasach Piaśnickich. Na koniec pokazano, że poprzez coroczną organizację obchodów partiotyczno-religijnych w pierwszą niedzielę października, a także organizację Motocyklowego Rajdu Piaśnickiego we wrześniu są upamiętniane ofiary najtragiczniejszej zbrodni w historii Pomorza i Kaszub. Całość inscenizacji dopełniły zdjęcia, fragmenty filmów oraz odpowiednio dobrana muzyka.
W wieczornicy brali udział uczniowie: Kamil Cyrankowski, Bartosz Goszczko, Roksana Kur, Jan Rumpca oraz Oliwia Walder, a także Panie: Zofia Grzywacz- Wenta, Bogusława Mroch, Anna Maj-Radtke oraz Maria Lieske.
Dziękuję za pomoc podczas organizacji tego wydarzenia ks. diakonowi Szymonowi Reinke, panu Sławomirowi Okoń za pomoc techniczną, a także ks. proboszczowi Sławomirowi Drzeżdżon za możliwość przedstawienia tego wydarzenia w kościele parafialnym oraz dobre słowo na zakończenie.