Uczniowie klasy VIb nie mogli doczekać się lekcji informatyki, na której będą mogli skorzystać z podłogi interaktywnej. Podczas zabaw ruchowych było dużo śmiechu i radości. Niektórzy stwierdzili, że niektóre ćwiczenia nie były wcale takie proste. Wymagały szybkości, koncentracji, ale również i trzymania równowagi. Uczniowie salę opuszczali zadowoleni, ale bardzo zdziwieni, że lekcja tak szybko minęła.
Szkoła
Podłoga interaktywna w klasie VI b
- 1
Konkurs recytatorski
Dnia 15 kwietnia miłośnicy polskiej literatury zmierzyli się z trudną sztuką recytacji. Należało skupić się na literaturze polskich noblistów w dziedzinie literatury. Uczennice z klas 4 i 6 godnie upamiętniły poezję, która budzi szereg emocji. Komisja w składzie: Natalia Majkowska- Barbachowska i Hanna Parchem przyznały laur poezji Roksanie Funk z klasy 4a, a wyróżnienia przypadły uczennicom: Małgorzacie Rumpca kl.4b, Malwinie Lademann kl.6a i Elenie Bianga kl. 4a. Wielkie podziękowanie i uznanie, że w tak młodym wieku dziewczęta promują słowo literackie. Dyplomy i nagrody będą rozdawane podczas Dnia Sukcesu. Planujemy również warsztaty recytacji, o czym poinformujemy w najbliższym czasie i zapraszamy wszystkich chętnych.
Spotkanie ornitologiem
Dnia 9 kwietnia 2025r. klasa Ia miała okazję spotkać się z autorką oraz ilustratorką książki ,,Kos Albert na tropach zwierząt"- Panią Katarzyną Kopiec - Sekieta. Pisarka opowiedziała o sobie, od czego rozpoczęła się jej przygoda z pisaniem, ilustrowaniem, odpowiedziała na niejedno pytanie zadane przez dzieci oraz Panie. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowieści Pani Katarzyny. Dowiedzieli się, iż jest także specjalistką w dziedzinie ornitologii, a na spotkaniu Pani Katarzyna zainteresowała dzieci światem ptaków poprzez warsztaty w tworzeniu własnego modelu ptaka z masy plastycznej przygotowanej przez naszego gościa specjalnego.
11Uczniom bardzo spodobały się warsztaty, ich inwencja twórcza, kreatywność była ogromna. Każda praca była inna, jedyna w swoim rodzaju oraz wyjątkowa,co widać na poniżej zamieszczonych zdjęciach. Dzieci miały okazję również z bliska zobaczyć kijanki. Na koniec tego emocjonującego spotkania wykonaliśmy wspólne pamiątkowe zdjęcia, a Pani Katarzyna Kopiec-Sekieta na pamiątkę warsztatów plastyczno-przyrodniczych złożyła autografy do książek oraz dokonała pamiątkowych wpisów w zeszytach dzieci. Spotkanie miało na celu zapoznanie uczniów z wybranymi zawodami, kształtowanie postawy pracy, motywacji do działania, pobudzanie oraz rozwijanie zainteresowań dzieci, zachęcanie do spełnienia pro-zawodowych marzeń, rozwijanie kreatywności, własnej twórczości.
Spotkanie odbyło się dzięki współpracy Pań: Anny Maj - Radtke, Karoliny Stark oraz Kamili Ceynowa. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do korzystania z zasobów biblioteki szkolnej, w której znajdziecie również książki Pani Katarzyny Kopiec-Sekieta oraz przyrodnicze kolorowanki.
Serdecznie dziękujemy Pani Katarzynie Kopiec-Sekieta za emocjonujące oraz wartościowe spotkanie!
I miejsce w Powiatowych Igrzyskach Dzieci w Dwa Ognie Dziewcząt
15 kwietnia 2025 roku w Starzynie odbyły się Igrzyska Dzieci Dziewcząt w Dwa Ognie. Nasza drużyna spisała się znakomicie, prezentując świetne przygotowanie, zaangażowanie i ducha walki.W emocjonujących rozgrywkach nasze zawodniczki pokonały wszystkie rywalki zdobywając Mistrzostwo Powiatu oraz awans do półfinałów wojewódzkich.Wielkie brawa dla dziewczyn za godne reprezentowanie Naszej Szkoły!!
Dzień Sławy
W piątek, 4 kwietnia, uczniowie klas I-VIII wzięli udział w wyjątkowym wydarzeniu – Dniu Sławy! Na szkolnych korytarzach można było spotkać m.in. naukowców, artystów, sportowców i inne znane postacie z różnych dziedzin życia. Każdy uczestnik miał okazję zaprezentować swoją postać podczas krótkiej prezentacji przed samorządem uczniowskim.Było kreatywnie, edukacyjnie i inspirującoNajlepsze przebrania i wystąpienia zostały nagrodzone – gratulujemy wszystkim uczestnikom za odwagę, pomysłowość i zaangażowanie.Oto najbardziej kreatywni: I m-ce Igor Mudlaff 4b jako Józef Piłsudski II m-ce Marcela Bojke 1d jako Majka Jeżowska III m-ce Aida Labuda oraz Nina Bianga 1d jako Hermiony. Wyróżnienia: Zespół modelki w składzie: Amelia Wojewska, Milena Czwatschka i Agata Wojtyńska 5b, Stanisław Szkoda 5c jako LeBron James Oskar Głowienka 6c jako Kylian Mbappe.
Mamy nadzieję, że wszystkich rozpoznacie na zdjęciach zamieszczonych poniżej. Dziękujemy, że mogliśmy na Was liczyć i już nie możemy się doczekać kolejnej edycji! Zapraszamy za rok.
PISANKOWE SZALEŃSTWO W NASZEJ SZKOLE
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom i ich rodzinom za tak liczny udział w naszym Rodzinnym Konkursie na Pisankę Wielkanocną 3D! Zgłoszono ponad 50 niesamowitych prac, a każda z nich była jedyna w swoim rodzaju!
Wasza pomysłowość przeszła nasze najśmielsze oczekiwania!🔹 Pisanki w kształcie klasycznym i… nie tylko! Pojawiły się też pisanki-kury, baranki, a nawet całe scenki wielkanocne!🔹 Wzory kaszubskie, ludowe i nowoczesne, pełne koloru, precyzji i miłości🔹 Prace były małe jak kurze jajko i wielkie jak strusie jajo – od XS do XXL! 🔹 Techniki? Od masy solnej, przez filc, po włóczkę i... makaron!
32To było piękne święto rodzinnej współpracy, kreatywności i wielkanocnego ducha!
Wielkie podziękowania dla naszej Rady Rodziców za sponsorowanie fantastycznych nagród – aż 6 rodzinnych voucherów na pizzę! Dziękujemy również za dodatkowy voucher od samego właściciela Pizzerii u Michała – to wyjątkowy gest, który bardzo nas wzruszył i ucieszył! Ten dodatkowy voucher trafi do klasy, która oddała najwięcej prac konkursowych! Dziękujemy za wspólne zaangażowanie i ducha rywalizacji! Dziękujemy również wszystkim cichym sponsorom – Wasze wsparcie czyni cuda!
Szczególne podziękowania kierujemy do Pani Zofii Grzywacz - Wenta za pełne serca pilotowanie całego konkursu – dzięki Pani wszystko przebiegło sprawnie i z wielkanocną radością!
WYNIKI KONKURSU:
I MIEJSCA:1️⃣ Lena Grzenkowicz – klasa 2a2️⃣ Julia Tuskowska – oddział 0b3️⃣ Oskar Leyk – klasa 2c4️⃣ Jakub Pieper – klasa 1b5️⃣ Malwina Lademann – klasa 6a6️⃣ Nadia Pieper – klasa 2b
WYRÓŻNIENIA:🌟 Faustyna Muża – klasa 1c🌟 Bartosz i Grzegorz Konkel – klasy 2b i 5c🌟 Antonina Byczke – klasa 1d🌟 Milena Kłoske – oddział 0a🌟 Dominik i Amelia Mutka – klasy 4c i 0c🌟 Magdalena i Aleksander Wójtowicz – klasy 0c i 2a🌟 Marcelina Horoszkiewicz – klasa 2b
Wszystkim pozostałym uczestnikom ogromnie dziękujemy za udział – jesteście WSPANIALI!
Wszystkie dyplomy i nagrody zostaną rozdane po świętach – cierpliwości!
Zobaczcie, jak piękne i pomysłowe prace stworzyli nasi uczniowie razem ze swoimi rodzinami!
XIX Ogólnopolska Franciszkańska Olimpiada
Z wielką radością i dumą informujemy, że nasz uczeń Kamil M., reprezentował naszą szkołę oraz całą diecezję w XIX OGÓLNOPOLSKIEJ FRANCISZKAŃSKIEJ OLIMPIADZIE WIEDZY O ŚWIĘTYM MAKSYMILIANIE!
Finał olimpiady odbył się w Siedlcach, gdzie spotkali się najlepsi uczestnicy z całej Polski, by zmierzyć się w niezwykle wymagającym konkursie wiedzy o życiu, działalności i duchowym dziedzictwie św. Maksymiliana Marii Kolbego – patrona trudnych czasów, odważnego świadka wiary i miłości bliźniego.
Kamil Mroch spisał się znakomicie, zajmując 14. miejsce na 73 finalistów z całego kraju oraz otrzymując zaszczytny tytuł Laureata! To ogromny sukces, który jest owocem jego ciężkiej pracy, pasji i zaangażowania – nie tylko w przygotowanie merytoryczne, ale też w duchowe przeżycie tego wyjątkowego wydarzenia.
Dziękujemy Kamilowi za piękne świadectwo wiary, odwagi i wiedzy, które dał w imieniu naszej szkoły i diecezji. Jesteśmy bardzo dumni, że to właśnie on mógł nas reprezentować na szczeblu ogólnopolskim! :-)
Praktyczna lekcja polskiego
Wielkimi krokami zbliżają się Święta Wielkanocne. W związku z tym uczniowie i uczennice klasy 4a wcielili się w rolę kelnera i florysty. Zawody okazały się bardzo atrakcyjne dla dzieci, a wykonanie stroików i dekoracji stołu dały naszym podopiecznym sporo radości. Praktyczna forma zajęć była na tyle atrakcyjna, że dzieci jednogłośnie stwierdziły, że nowe umiejętności będą powielać i stół wielkanocny będzie ich dziełem. Możemy liczyć na to, że w naszym gronie są przyszli kelnerzy i floryści. Sami zobaczcie ich dzieła.
5
Nowoczesne technologie w szkole
Na uczniów z klasy Vc w sali komputerowej czekała dzisiaj niespodzianka :-) Mieli oni okazję po raz pierwszy poznać zasadę działania podłogi interaktywnej, czyli nowoczesnego rozwiązania edukacyjnego, które zamienia powierzchnię podłogi w interaktywną przestrzeń, reagującą na ruch dzieci. Uczniowie z ochotą podjęli się różnych zadań. Były zabawy i gry ruchowe oraz gry dydaktyczne. Czas minął wszystkim bardzo szybko. Z chęcią wrócimy do takich lekcji :-D
4
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. To ważne, żeby nie pozostawać obojętnym wobec osób niepełnosprawnych i pokazywać, że jesteśmy otwarci na ich problemy.
Z tej okazji, w tym dniu w naszej szkole odbył się uroczysty ,,niebieski marsz" ulicami Leśniewa. Uczestnicy pochodu maszerowali ulicami Leśniewa w asyście policji oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Leśniewie.
19Celem akcji było podniesienie świadomości społecznej i propagowanie wiedzy na temat autyzmu oraz podkreślanie, jak ważne jest wyrównywanie szans i wspieranie potencjału osób niepełnosprawnych. Symbolem Światowego Dnia Świadomości Autyzmu jest kolor niebieski, dlatego uczestnicy pochodu ubrani byli w przeróżne odcienie koloru niebieskiego, a na dzieci czekały balony.Akcja przyczyniła się również do kształtowania postaw prospołecznych oraz przeciwdziałała wykluczeniu społecznemu, gdyż przed marszem dzieci uczestniczyły w zajęciach na temat autyzmu.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom marszu: uczniom, nauczycielom, rodzicom, oraz dyrektorowi ZOPO Panu Krzysztofowi Sapieha!
Serdecznie dziękujemy za pomoc w organizacji marszu dyrekcji i Paniom z sekretariatu, a Komendzie Powiatowej Policji w Pucku i Ochotniczej Straży Pożarnej w Leśniewie za asekurację i bezpieczeństwo podczas pochodu.
Razem budujemy świat pełen zrozumienia, tolerancji i akceptacji!
Dzięki Wam Leśniewo zabarwiło się na niebiesko!
Organizatorami przedsięwzięcia były Panie: Karolina Stark, Kamila Ceynowa, Agnieszka Grabińska, Beata konkel - jaskułke, Anna Maj - Radtke, Katarzyna Ptach, Beata Radtke, Danuta Byczk i Anna Bakker.
Spotkanie klasy VIIIb z nowoczesną technologią
Wieści szybko się rozniosły i kolejne klasy z ochotą i ogromną ciekawością podjęły się pracy z Ozobotami. Nawet uczniowie klasy VIIIb docenili możliwości małego robota. Zaczęli od prostych czynności, stopniowo przechodząc do kodowania za pomocą kolorowych kwadratów. Lekcja szybko nam minęła, a uczniowie dopytywali o kolejne spotkanie z Ozobotami ;-)
LI Ogólnopolski Turniej Turystyczno - Krajoznawczy
Dnia 4 kwietnia dwa zespoły: „MMA” (Malwina Lademann, Antoni Pozorski i Maja Witczak – klasa 6a) i „Paczka wyczynowców” (Jan Byczk, Michalina Byczk i Julia Kania – klasa 6b) reprezentowały naszą szkołę w LI Ogólnopolskim Turnieju Turystyczno – Krajoznawczym (w etapie powiatowym).
Turniej przebiegał w 2 etapach.
Pierwszy (teoretyczny) polegał na indywidualnym rozwiązaniu testu wiedzy krajoznawczej, turystycznej, topograficznej, bezpieczeństwa w ruchu drogowym i pierwszej pomocy.
Następnie uczniowie drużynowo zmagali się z pytaniami o faunę i florę województwa warmińsko- mazurskego i rozpoznawali zabytki tego regionu.
Drugi etap (część praktyczna) składał się z 5 konkurencji w terenie:
- marsz na orientację,
- jazda konno,
- slalom rowerowy,
-samarytanka (udzielanie pierwszej pomocy)
- pomiary terenu bez urządzeń.
Gratulujemy naszej reprezentacji, która spisała się na medal:
- MMA zdobyli 1 miejsce,
- Paczka Wyczynowców zdobyła 3 miejsce
Obie drużyny zakwalifikowały się do etapu wojewódzkiego i będą reprezentowały naszą szkołę w Gdańsku 26 kwietnia. Trzymajcie kciuki!
Dzień spędziliśmy fantastycznie, dzięki świetnej organizacji turnieju. Podziękowania należą się szkole w Kłaninie, a przede wszystkim pani Joannie Liss, która zadbała o wspaniałą atmosferę.
Dziękuję pani Marzenie Pozorskiej za wsparcie uczniów i towarzyszenie podczas konkursu.
Turniej PTTK niewątpliwie na stałe zapisze się w harmonogramie naszej szkoły!
Opiekę nad uczniami podczas turnieju sprawowala pani Natalia Majkowska - Barbachowska.
Ozoboty w klasie trzeciej
Dzisiaj Ozoboty – małe roboty o wielkich możliwościach zagościły wśród uczniów klasy III b. Ozoboty to małe, ale bardzo inteligentne roboty do nauki programowania, doskonałe też do nauki logicznego myślenia.
Uczniowie zapoznali się ze sposobem działania Ozobotów. Za pomocą kodów rysowanych kolorowymi pisakami, programowali ruchy robota, a następnie testowali jego zachowanie i reakcje na różnego rodzaju stworzone przez siebie sekwencje. Zajęcia z robotami na pewno zostaną na długo w pamięci uczniów, gdyż bardzo się im podobały. Z pewnością to nie ostatnie ich spotkanie z tymi czarującymi robotami.
Konkurs Recytatorski Poezji Polskiej
W sobotę 29.03.2025 roku uczennice naszej szkoły wzięły udział w Konkursie Recytatorskim Poezji Polskiej, który odbył się w Żelistrzewie. Naszą szkołę, w kategorii klas I - III reprezentowały uczennice: Marcelina Horoszkiewicz z klasy IIa, która zajęła III miejsce, Tatiana Bojke (kl. IIa) - otrzymała wyróżnienie oraz Tatiana Wittbrodt. Tematem przewodnim konkursu było ,,MARZENIE".
Długopisy 3D
W dniu dzisiejszym do pracy długopisami 3D chętnie wrócili w tym roku uczniowie klasy Va. Wykonali świąteczne rysunki. Były to radosne zajączki, kurczaczki oraz wielkanocne jajka.
Wszyscy uczniowie zaangażowali się w wykonanie powierzonego im zadania. Podczas pracy panowała radość, a na twarzach gościł uśmiech. Długopis 3D może dostarczyć dużo świetnej zabawy a uczniowie mogą sprawdzić się w roli artysty.
2
Akcja Pola Nadziei na Pomorzu
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w akcji Pola Nadziei na Pomorzu!
Wasza hojność podczas zbiórki do puszek przy kościele pomogła wesprzeć podopiecznych hospicjów. Dzięki Waszym ofiarom, możemy wspólnie dawać nadzieję i pomoc tym, którzy jej najbardziej potrzebują.
Wasza dobroć ma ogromne znaczenie – dziękujemy za każde wsparcie! ❤️
Ozoboty - ulubione roboty
Swoich sił z Ozobotami chcieli spróbować rownież uczniowie klasy VIIIc. Wobec tego, na jednej z lekcji za pomocą kolorowych linii, zakodowali drogę Ozobotom oraz czynności, jakie mają wykonać podczas swojej wędrówki. Niektorzy uczniowie wykazali się kreatywnoscią oraz poczuciem humoru :-)
Wyjazd do Gdyni
Dnia 31.03.2025r. odbył się wyjazd do hali widowiskowej w porcie w Gdyni na spektakl teatralny pt. ,,Kubuś Puchatek". W wycieczce uczestniczyły dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas pierwszych i drugich. Mieliśmy okazję przypomnieć sobie wspaniałą, uwielbianą przez dzieci postać Kubusia Puchatka oraz jego przyjaciół. Wizyta w teatrze pozwoliła na rozbudzenie zainteresowania kulturą i sztuką, poznanie różnorodnych form artystycznych takich jak: gra aktorska, scenografia, muzyka czy choreografia. Uczestnicy mieli okazje utrwalić sobie zasady kulturalnego zachowania w teatrze, miejscach publicznych, które były tematem zajęć przy okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru 27.03.2025r. Opiekę nad uczniami sprawowały wychowawczynie klas oraz panie współorganizujące nauczanie.
Długopisy 3D w klasie IVa
W dniu dzisiejszym uczniowie klasy IV a rozpoczęli swoją przygodę z długopisami 3D. Wykonywali rysunki wielkanocne. Do pracy wykorzystali gotowe szablony. Pracę z długopisem rozpoczęliśmy od zapoznania z zasadami działania i posługiwania się długopisem 3D. Uczniowie nauczyli się włączać długopisy, odpowiednio wkładać i wyjmować filament, zmieniać kolory oraz prawidłowo wyłączać sprzęt. Zajęcia uczniom bardzo podobały się. Z pewnością jeszcze wrócimy do takich zajęć, ponieważ praca z długopisami 3D uczy wytrwałości, koncentracji i cierpliwości oraz rozwija kreatywność, wyobraźnię przestrzenną i ćwiczy sprawność manualną.
Projekt klas trzecich
Klasy 3 wykonały zadanie, którego tematem był olej palmowy.
Uczniowie zapoznali się czym jest olej palmowy i do czego się go dodaje. Olej palmowy to najpowszechniej stosowany tłuszcz na świecie. Znajdziemy go w jedzeniu, kosmetykach, biopaliwach, paszach. Niestety pod uprawę palmy oleistej wycina się m.in. lasy tropikalne. Jest to zagrożenie dla wielu gatunków zwierząt.
Następnie dzieci wykonały zadania polegające na stworzeniu 2 grup z jedzeniem - zawierające olej palmowy (utwardzony) i niezawierające oleju palmowego oraz wykonały kartę pracy o niezdrowych produktach.