Dnia 6.05.2025 roku w Strzelnie odbył się 54 Konkurs Recytatorski Literatury Kaszubskiej ,, Rodnô Mòwa”. Były to eliminacje Gminy Puck. Naszą szkołę godnie reprezentowały uczennice klasy IIa: Marcelina Horoszkiewicz i Magdalena Wojtowicz. Dziewczyny deklamowały dwa utwory w języku kaszubskim. Marcelina Horoszkiewicz zajęła III miejsce. Serdecznie dziękujemy i gratulujemy ! Uczennice do konkursu przygotowała Pani Maria Draws.
Szkoła
Konkurs Recytatorski Literatury Kaszubskiej
Pokaz taneczny
Za nami niesamowite chwile pełne ruchu, emocji, muzyki i ogromnego zaangażowania! Wystąpili uczniowie i uczennice z różnych klas – od najmłodszych do tych starszych – prezentując taniec nowoczesny, współczesny, solówki, duety, a nawet tradycyjne tańce kaszubskie. Były elementy akrobatyki, ekspresji scenicznej i prawdziwej pasji!
10Wielkie brawa dla wszystkich uczestników i uczestniczek, wśród których znaleźli się m.in.: Agata, Milena, Vanessa, Jullia, Magda, Ola, Julia, Zuza, Kornelia, Agata, Kasia, Martyna, Maja oraz dziewczyny z klasy pana Krystiana. Dziękujemy też Pani Justynie za koordynację części występów oraz za taneczny finał z „kozową” niespodzianką!
Nie zabrakło też elementów tradycji, dzięki występom przygotowanym przez Ognisko Baletowe w Pucku i Szkołę w Połczynie, które zaprezentowały piękne tańce kaszubskie.
Co daje taniec?
Taniec to coś więcej niż tylko ruch przy muzyce. To sposób na:
- wyrażenie siebie,
- budowanie pewności,
- współpracę i integrację,
- radość i zabawę,
- rozwój fizyczny i emocjonalny.
Każdy z Was wniósł coś wyjątkowego – swoją energię, styl i historię. Dziękujemy za odwagę, pracę i serce, jakie włożyliście w swoje występy. Mamy nadzieję, że to dopiero początek Waszej tanecznej drogi!
Do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach – tańczcie dalej, bo taniec to wolność!
#Taniec #PokazTalentów #RadośćRuchu #SzkołaTańczy #Pasja #TaniecŁączy
Wycieczka do Malborka
Uczniowie klas 4a i 4b wybrali się 6 maja na wycieczkę do zamku w Malborku wraz z wychowawczyniami Dorotą Maschotta i Hanną Parchem. Trafiliśmy akurat na obchody 500-lecia hołdu pruskiego. Edukatorzy umiejętnie wpletli tę tematykę w realizację warsztatów, w których dzieci brały czynny udział. Jedna grupa wcieliła się w postaci z obrazu Matejki, zaś druga zabawiła się w drukarzy i samodzielnie wydrukowali na drewnianej prasie stronę tytułowa litewskiej księgi. Ponadto wykonali zakładki do książek, ozdabiając ornamenty.
4Zajęcia rozbudziły artystyczne duszę naszych uczniów, a pamiątkowe prace będą na długo w ich pamięci. Pierwiastek historyczny, który poznaliśmy za sprawą przewodników uświadomił nam jak ważne jest pamiętać o wydarzeniach, mających wpływ na kształt dzisiejszej Polski. Zwiedziliśmy: dziedziniec zamkowy, podziemia grzewcze, bursztyniarnię, komnaty zamkowe: sypialnię, skarbiec i pokój Skarbnika, toalety zakonników, wielką salę Mistrza, kościół. Jesteśmy tym bardziej dumni, że mogliśmy zwiedzić zamek, który od 1997 wpisano na Światowa Listę Dziedzictwa UNESCO. Wróciliśmy zmęczeni, ale jacy szczęśliwi
Tydzień wyborczy w naszej szkole
Przed nami intensywny i pełen działań tydzień profrekwencyjny w naszej szkole! Uczniowie starszych klas wraz z opiekunami przygotowali serię wydarzeń, które mają jeden wspólny cel – zachęcić do świadomego udziału w wyborach, ale bez politycznej agitacji.
Co już za nami i co jeszcze przed nami?
- Lekcje o wyborach – uczniowie klas VIII prowadzili zajęcia dla młodszych kolegów i koleżanek na temat roli obywatela i znaczenia głosowania. Dziękujemy za świetne zaangażowanie klas 4–8!
- Plakaty profrekwencyjne – uczniowie wypełnili szkołę kolorowymi i przemyślanymi grafikami zachęcającymi do pójścia na wybory oraz informującymi o roli prezydenta. Pojawi się też filmik edukacyjny i multimedialna gazetka!
- Sonda uliczna – 7 maja nasi uczniowie zapytają mieszkańców Leśniewa: Czy pójdziesz na wybory? Dlaczego tak lub dlaczego nie? Z odpowiedzi powstanie relacja wideo.
- Latarnik wyborczy w Strefie Ciszy – od 5 do 7 maja, podczas długich przerw, zapraszamy do wspólnego wypełnienia testu, który pomoże każdemu zrozumieć swoje obywatelskie priorytety.
- Spot profrekwencyjny – uczniowie tworzą film, który pokaże, dlaczego warto głosować. Już wkrótce na stronie Samorządu Uczniowskiego!
9 maja – SZKOLNE WYBORY PREZYDENCKIE!
Sala konferencyjna zmieni się w prawdziwy lokal wyborczy. Każdy uczeń będzie mógł oddać głos – to będzie nasza szkolna symulacja, która pokaże, jak wygląda demokracja w praktyce.
Do głosowania są uprawnieni są uczniowie klas VI-VIII.
Do 31 maja powstanie pełna relacja z działań – znajdzie się na platformie kursowej. A my już teraz trzymamy kciuki za wszystkie zaangażowane zespoły i dziękujemy za świetną obywatelską postawę!
GŁOSUJEMY, BO NAM ZALEŻY!
#Wybory2025 #SzkołaGłosuje #ŚwiadomiObywatele#AktywnaSzkoła #MłodziGłosują #WyboryNaSerio
Ogólnopolski konkurs matematyczny
25 kwietnia o godzinie 12:45 uczniowie od klasy 1 do klasy 8 pod opieką wychowawców, nauczycielek Doroty Maschotta i Moniki Kamień wzięli udział w konkursie Orzeł Matematyczny.Ogólnopolski test polegał na rozważeniu 21 ciekawych pytań w czasie 60 minut. Był okazją do sprawdzenia dotychczasowej wiedzy oraz intelektualną rywalizacją. Zmotywował nas do dalszej nauki i pracy na rzecz Szkoły.Uczestnik bez względu na uzyskany wynik otrzyma dyplom uznania.Za zajęcie miejsca od I do III przyznana zostanie nagroda.Wszystkim życzymy dalszego rozwijania talentów!
Warsztaty z ornitologiem w klasie Ib
Dnia 29 kwietnia 2025 roku, w klasie Ib odbyło się spotkanie z Panią Katarzyną Kopiec-Sekieta, autorką i ilustratorką książek. Z racji tego, że Pani Katarzyna jest też ornitologiem uczniowie usłyszeli ciekawe opowieści o ptakach. Narysowali, ulepili i ozdobili ptaka wg instrukcji oraz trafnych wskazówek.
2
Spotkania z Panią bibliotekarką
Z okazji Światowego Dnia Autyzmu, przez cały miesiąc kwiecień, uczniowie kilku klas, mieli okazję wysłuchać opowiadania kamishibai pt.: „Ula jest inna”. Niesamowita bajka terapeutyczna z wątkiem detektywistycznym - o tolerancji i akceptacji.Dzieci poznały historię Uli, która trafiła do nowej szkoły i nowej klasy. Dziewczynka nie przypada do gustu grupie dzieci, które bardzo dobrze się znają. Co zrobić, gdy w grupie pojawi się ktoś nowy? Polubić czy nie?
8Wkrótce jednak okazało się, że nowa koleżanka świetnie poradziła sobie w trudnej sytuacji, jaka zaistniała w szkole, imponując wszystkim swoją odwagą, wiedzą i umiejętnościami. Czasem, gdy kogoś bliżej poznajemy, odkrywamy niezwykłe talenty i zdolności, o które wcześniej nie podejrzewaliśmy tej osoby.
Bajka stanowiła wstęp do rozmowy z uczniami na temat akceptacji i szacunku oraz o ocenianiu innych ludzi. Uczniowie zastanawiali się nad tym, czy charakter, osobowość lub wygląd wpływają na to, jakim ktoś jest człowiekiem. Wnioski nasuwają się same: nie należy oceniać nikogo tylko na podstawie wyglądu, kierując się uprzedzeniami.
Pamiętajmy, że każdy z nas jest inny!
Spotkanie z dziećmi i uczniami przygotowała i prowadziła Pani Karolina Stark.
Gra terenowa
Z okazji 234. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja uczniowie klas IV–VIII wzięli udział w emocjonującej grze terenowej, która połączyła historię z działaniem, współpracą i refleksją nad tym, co dziś oznaczają wartości zawarte w pierwszej w Europie ustawie zasadniczej.
4Uczniowie zmierzyli się z czterema zadaniami, których tematyka nawiązywała do kluczowych pojęć zawartych w Konstytucji:
🔹 Wolność i równość
🔹 Obrona wartości
🔹 Odpowiedzialność obywatelska
🔹 Zdrada i obronność
Każde zadanie wymagało wiedzy, zaangażowania, współpracy i umiejętności wyciągania wniosków.
Na zakończenie wszyscy uczniowie wspólnie rozwiązali test online, który podsumował grę i pozwolił uporządkować zdobytą wiedzę.
W grze można było zdobyć maksymalnie 50 punktów – za poprawne wykonanie zadań, trafność odpowiedzi i zaangażowanie całej grupy.
Z radością ogłaszamy, że najlepsze wyniki osiągnęły:
🥇 Grupa 4 – I miejsce
🥈 Grupa 5 – II miejsce
🥉 Grupa 2 – III miejsce
🏅 Grupa 10 – IV miejsce
Wszystkim gratulujemy wiedzy, pomysłowości i świetnej współpracy!
Dziękujemy wszystkim grupom za udział – każde zadanie pokazało, jak wiele potraficie i jak dobrze rozumiecie wartości ważne nie tylko w historii, ale i w dzisiejszym świecie.
Szczególne podziękowania kierujemy do uczniów klas starszych, którzy z zaangażowaniem przeprowadzili zajęcia dla młodszych kolegów i koleżanek na temat Konstytucji.
To właśnie taka międzypokoleniowa edukacja, kiedy starsi uczą młodszych, przynosi wyjątkowe efekty – buduje relacje, wzmacnia poczucie odpowiedzialności i sprawia, że nauka staje się prawdziwą przygodą.
Dzięki tej akcji uczniowie:
✔️ lepiej rozumieją znaczenie Konstytucji 3 Maja,
✔️ potrafią łączyć historię z codziennymi postawami,
✔️ uczą się pracy zespołowej, odpowiedzialności i odwagi w działaniu.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspaniałą atmosferę i wspólne świętowanie tak ważnego dnia w historii Polski!
#Konstytucja3Maja #GraTerenowa #UczymySięRazem #WartościNaCoDzień #SzkołaZPasją
Pokaz postaci z bajek
Minął kwiecień, miesiąc książek. Jednak my poszliśmy o krok dalej i po omówieniu zagadnień z dziedziny teatru i kina postanowiliśmy połączyć świat bohaterów. Podczas jednej z długich przerw czwartoklasiści zorganizowali pokaz postaci i zaprosili do zabawy uczniów, którzy po usłyszeniu krótkiego opisu odgadywali kim jest ta postać. Było dużo śmiechu i wszyscy mają miłe wspomnienia. Może się przyłączycie do zabawy i odgadniecie z pamiątkowego zdjęcia kim są nasi uczniowie?
Dzień języka angielskiego
25 kwietnia uczniowie naszej szkoły utrwalili sobie historię i bogactwo kultury anglojęzycznej – świętowali Światowy Dzień Języka Angielskiego, który przypada 23 kwietnia i uznawany jest za datę narodzin oraz śmierci Williama Shakespeare'a. Celem wydarzenia była przede wszystkim popularyzacja nauki języka angielskiego i pokazanie, jak w dzisiejszych czasach język angielski staje się spoiwem łączącym kultury i nacje. Uczniowie klas 1-8 zwiedzali stoiska informacyjne na holu niczym różne kraje, na temat których wcześniej przygotowali prezentacje, plakaty, makiety, potrawy oraz wystawy reprezentujące następujące kraje: Szkocja, Australia, Irlandia, Nowa Zelandia, Anglia, Kanada oraz Stany Zjednoczone.
Można było również spotkać znane osobistości m.in.Królową Elżbietę II czy Księżną Kate, a także Św. Patryka, skrzata Leprechaun, kowboja, potwora z Loch Ness, jednorożca, Jamesa Bonda, Rowana Atkinson, czy też znanych koszykarzy z USA. Chętne osoby mogły zmienić się w członków rodziny królewskiej. Nad całością czuwała Pani Ewelina Plocke.
Koncert muzyczny
29 kwietnia 2025r. w naszej szkole odbył się koncert muzyczny. Bohaterem naszego koncertu była trąbka. Uczniowie zapoznali się z budową trąbki oraz jej rodzajami (np. trąbka piccolo). Muzycy wyjaśnili także do czego służy tłumik w trąbce.
Kilkoro uczniów miało możliwość zagrania na trąbce. Okazało się to niełatwe, ale nasi uczniowie podołali wyzwaniu.
9
Spotkanie z Panią Anną Kania
15 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Sztuki, natomiast 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z okazji tych dni Panie Natalia oraz Karolina zorganizowały warsztaty plastyczne uczniów koła kaligraficznego, które poprowadziła Pani Anna Kania. Pani Ania jest autorką ilustracji do książki Jakuba Narlocha pt.: „Zwierzęta małe i duże”. Na warsztatach uczniowie mieli okazję dowiedzieć się czym jest technika malowania akwarelą, jakie materiały i narzędzia potrzebne są do tworzenia prac oraz jak dobierać do siebie kolory i łączyć je w odpowiednich proporcjach. Prace powstawały na podstawie analizy wierszy pod kątem ilustracji.
2Głównym celem zajęć było rozbudzanie i rozwijanie wrażliwości estetycznej, indywidualnych zdolności twórczych uczniów, ich wyobraźni oraz twórczego myślenia. Było to możliwe dzięki pobudzeniu ich kreatywności oraz doskonaleniu sprawności manualnych.
W bardzo miłej atmosferze uczniowie stworzyli wyjątkowe akwarelowe obrazy, które można podziwiać w bibliotece szkolnej.
Wspólnie orzekliśmy, iż była to świetna zabawa i tego typu warsztaty plastyczne muszą być organizowane częściej!
Za tak miłe spotkanie Pani Ani serdecznie dziękujemy :-)
Dzień Ziemi
Uczniowie klasy Id z okazji Dnia Ziemi uczestniczyli w pogadance pt. „Dbamy o naszą Ziemię”. Dzieci utrwaliły sobie wiadomości dotyczące segregacji śmieci, oszczędzania wody i energii. Obejrzały też dwa filmiki: Eko – Patrol (segregacja śmieci) oraz „Bajka edukacyjna – proekologiczna”. Następnie wykonały pracę plastyczną związaną z ekologią.
Warsztaty artystyczno - techniczne w klasach I - III
W dniach 23 i 24 kwietnia uczniowie klas I- III wzięli udział w warsztatach artystyczno – plastycznych. Zajęcia warsztatowe odbywały się na terenie szkoły, a prowadziła je pani Beata Cartaillac z Mobilnej Pracowni „Sztuka Kuka”.Każdy uczeń otrzymał poszewkę bawełnianą lub ECO torbę, na której wykonał swój autorski rysunek wybrany z licznych szablonów przygotowanych na warsztaty Wielkanocne.
24Uczniowie odrysowywali szablon kredkami do tkanin. Poszewkę i torbę będzie można prać dzięki temu, że po zakończeniu pracy zostały przeprasowane żelazkiem przez prowadzącą zajęcia. Dzieci po warsztatach zabrały swoją poszewkę lub ECO torbę do domu.
Wszyscy uczniowie biorący udział w zajęciach pracowali z wielkim zaangażowaniem, a efekt ich pracy był zadawalający.
Warsztaty zorganizowała Danuta Kowalik.
Nowoczesna technologia w klasie IIa
Na zajęciach edukacji informatycznej, uczniowie klasy IIa mieli możliwość zagrać w gry i zabawy ruchowe korzystając z zasobów podłogi interaktywnej. Była to dla uczniów zupełnie nowa przygoda z nowoczesną technologią. Każdy aktywnie uczestniczył w zajęciach. Po raz kolejny dużą popularnością cieszyła się gra w ping – ponga. Lekcja uczniom minęła bardzo szybko. Zaraz po zajęciach dopytywali o kolejne spotkanie ;-D
7
Dzień Ziemi
Z okazji Dnia Ziemi nasza szkoła zamieniła się w prawdziwe centrum przyrodniczych odkryć! Uczniowie klas IV-VI wzięli udział w niezwykle ciekawych zajęciach terenowych prowadzonych przez edukatorów z Błękitnej Szkoły z Władysławowa. Było dużo ruchu, zabawy i przede wszystkim - nauki o tym, jak dbać o naszą planetę. Z kolei klasa VIIa miała wyjątkową okazję uczestniczyć w terenowej obserwacji ptaków pod okiem Pani Katarzyny Kopiec-Sekiety, autorki książek i pasjonatki ornitologii. Dzieci mogły nie tylko poznać fascynujący świat ptaków, ale też nauczyć się, jak je rozpoznawać i szanować ich naturalne środowisko. To był dzień pełen inspiracji i bliskości z naturą.
2
Wojewódzki etap turnieju PTTK
W dniach 26- 27. 04 dwie drużyny: paczka wyczynowców w składzie Michalina Byczk, Julia Kania i Jan Byczk oraz drużyna MMA w składzie Malwina Lademann, Maja Witczak i Antoni Pozorski reprezentowali naszą szkołę w wojewódzkim etapie turnieju PTTK w Gdańsku. Konkurs składał się z następujących etapów: test wiedzy, turystyczny marsz na orientację, turystyczny rower, turystyczne ABC ( rozbijanie obozowiska, rozpoznawanie obiektów, fauny i flory woj. pomorskiego oraz warmińsko- mazurskiego oraz planowanie wycieczki), a także samarytanka. Poprzez udział w tym przedsięwzięciu poszerzyliśmy wiedzę teoretyczną oraz wykorzystaliśmy w praktyce wcześniej nabyte umiejętności. Po całym dniu zmagań był również czas na chwilę wytchnienia.
2Wieczorem mieliśmy możliwość wybrania się do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego na wieczorną atrakcję przyrodniczą „w poszukiwaniu puszczyka”, zaś następnego dnia zwiedziliśmy z przewodnikiem Górę Gradową, gdzie odkryliśmy miejsca wcześniej nam nieznane. Dziękujemy p. Annie Kania za wsparcie naszych drużyn oraz towarzyszenie w trakcie turnieju. Już teraz meldujemy gotowość do wzięcia udziału w kolejnej edycji turnieju w przyszłym roku. Mateusz Majka, Ewelina Plocke , Natalia Majkowska-Barbachowska
I miejsce w Powiatowych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w koszykówce chłopców
W Pucku odbyły się Igrzyska Młodzieży Szkolnej w koszykówce. Nasza reprezentacja pokazała doskonałą formę, wysokie umiejętności techniczne oraz świetną grę zespołową.Po zaciętych meczach nasza drużyna odniosła komplet zwycięstw i sięgnęła po pierwsze miejsce w turnieju! Zawodnicy wykazali się ogromnym zaangażowaniem, walecznością i opanowaniem na boisku.Serdecznie gratulujemy całemu zespołowi!!
Nauka przez zabawę
Z podłogą interaktywną, jako nowoczesnym rozwiązaniem edukacyjnym, mieli możliwość zapoznania się również uczniowie z klasy Va. Wszystkie gry i zabawy ruchowe uczniom bardzo podobały się. Największą popularnością wśród nich ciszył się jednak ping – pong. Gra ta bardzo zaangażowała nie tylko zawodników, ale również i kibiców, którzy reagowali na zdobywane i tracone przez zawodników punkty, jak podczas prawdziwych zawodów sportowych. Mamy nadzieję, że jeszcze uda nam się skorzystać z kolejnych zasobów podłogi interaktywnej ;-)
3
Akcja Żonkile
Nasza szkoła dnia 15 kwietnia upamiętniła żółtymi żonkilami pamięć o Żydach i Żydówkach, którzy ucierpieli w getcie warszawskim. Klasy 4-8 poznały historię Akcji Żonkile, a nauczyciele przybliżyli dzieciom akty barbarzyństwa wobec ludzkości. Jednak, co najważniejsze, poprzez zapoznanie się z kulturą żydowską, uczniowie i uczennice uświadomili sobie jak ważne jest poszanowanie drugiego człowieka. Akty odwagi, radzenie sobie z emocjami poznanych bohaterów literackich i historycznych pozwoliły na refleksję jak istotnym jest budowanie więzi międzyludzkich. Młodzi ludzie zdali sobie sprawę, że warto dbać o swoją przestrzeń i bliskich, a tolerancja jest niezbędna w świecie otwartości na inność.
3Te żywe lekcje historii pokazały, że mamy w swoim gronie bardzo wrażliwą młodzież, która potrafi reagować na zło we właściwy sposób i pamiętać o tych, którzy zmagali się z różnymi trudnościami. Na pewno poznane akty odwagi, czy sposoby radzenia sobie w kryzysowych sytuacjach w poszanowaniu drugiego człowieka wpisują się w założenia naszej placówki. To był niezapomniany dzień ku pamięci!
#AkcjaŻonkile #ŁączyNasPamięć i oznaczyć muzeum Polin @MuzeumHistoriiŻydowPolskichPOLIN